Od scholastycznej logiki do projektu reformy Kościoła. Kształtowanie się wczesnej protestanckiej, prereformacyjnej teologii Jana Wiklifa

Plan wykładów:

Część 1

Życie, doktryny i dzieła Wiklifa na wybranych fragmentach z okresu 1329-1363 (od urodzenia i ordynowania jako księdza do ukończenia studiów na wydziale sztuk wyzwolonych) teksty: The dark age of Church, Tractatus de logica.

Część 2

Życie, doktryny i dzieła Wiklifa na wybranych fragmentach z okresu 1364-1372 (od rozpoczęcia studiów na wydziale teologii do ich ukończenia z kilkuletnią przerwą) teksty: De actibus anime, Summa de Ente.

Część 3

Życie, doktryny i dzieła Wiklifa na wybranych fragmentach z okresu 1373-1377(od ukończenia studiów teologicznych do potępienia jako heretyka) teksty: De dominio divino, De civili dominio (ze zbioru Summa theologiae).

Część 4

Życie, doktryny i dzieła Wiklifa na wybranych fragmentach z okresu 1378-1380 (od potępienia jako heretyka do wyrzucenia z Oxfordu) teksty Summa Theologiae: De Veritate Sacrae Scripturae, De Ecclesia, De Eucharistia, De officio Regis, Dialogus.

Część 5

Życie, doktryny i dzieła Wiklifa na wybranych fragmentach z okresu 1381-1384 (od zamieszkania w Lutterworth do śmierci) teksty: Trialogus.

MP3:

Prezentacja

Teksty Wiklifa w przekładzie Janusza Kucharczyka

Dodatki

The last age of the Church – by Wycliffe, John, d. 1384

Wymagania:

I. Obejrzenie (wysłuchanie) wszystkich wykładów.

II. Napisanie pracy zaliczeniowej.

Temat pracy zaliczeniowej:

Temat pracy – W oparciu materiał biblijny z kursu odpowiedz…

Objętość pracy ok 3-4 str.

Wybrane prace będziemy publikować na stronie.

Po przesłaniu pracy i jej ocenie, otrzymacie certyfikat ukończenia kursu 🙂

Komentarze zostały wyłączone.